VZPOMÍNKY NA JIHLAVU| Vladimír Sitta a Zdeněk Sendler | debata
Září
Jihlava
Bude upřesněno
2023 Landscape festival | Fara Branišov Open
Branišov, fara u kostela sv. Václava
sobota 26. srpna 2023 od 10:30
Malá komorní akce ve znamení okolní krajiny, landartu, vzpomínek na tvorbu Ivana Kafky a budoucnosti Jihlavy.
Program
10:30 Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
14:00 Olga Svobodová, Tělo v krajině, procházka
17:00 Martin Janíček, Voda – zrcadlo krajiny, zvuková performance
19:00 Autorské čtení Stanislava Hausvatera
Anika Chalupská, Jihlava budoucnosti, beseda
Bude Jihlava v roce 2040 ekonomickým tahounem regionu, bezpečným přístavem pro starší generaci nebo udržitelným regionálním centrem? A jaký to bude mít vliv na nás a na okolní obce? Pojďme se společně zamyslet nad třemi možnými scénáři vývoje města Jihlavy a diskutovat naše pohledy na budoucnost. Kdo má zájem se na debatu připravit, nechť si poslechne několik krátkých audiopříběhů z Jihlavy v roce 2040. https://storymaps.arcgis.com/stories/0b60a255fb9343e6a15c238aa28c9c2b. Anika chalupská je geografka a humanitní environmentalistka, specialistka na strategické městské plánování (JIhlava, Jablonec nad Nisou).
Martin Janíček
Voda – zrcadlo krajiny
Zvuková performance inspirovaná místní povahou a tvaroslovím krajiny Vysočiny.
Modifikace obrazu krajiny pomocí zvuku. Obec Branišov, jeden z pramenů Želivky. Místo, které autora fascinuje. Akce určená do prostředí krajiny, ideálně pramen nad obcí Branišov.
Vybavení: Pohyblivé zrcadlo, plošný reproduktor, zesilovač, hudební nástroj, nahrávky vody, bateriový zdroj. Práci se zrcadly se věnuje od r.2002. Martin Janíček je zvukový umělec, sochař a hudebník zkoumá akustické kvality různých materiálů a prostorů od roku 1990. Tvoří vlastní hudební nástroje, vytváří interaktivní zvukové objekty a instalace, radio art, řeší prostorové projekty, v poslední době sonifikacie architektury. Tvoří též vizualní partitury a další mezioborové výstupy ve spojitosti se zvukem. Systematicky pracuje na propojení zvuku, objektu a prostoru. Studoval na AVU Praha.
Olga Svobodová
Tělo v krajině
Procházka po místech v okolí Branišova s vedenými aktivitami zaměřenými na vnímání prostoru, ponoření se do okolní přírody, zpřítomnění prostřednictvím našich smyslů, hlubší uvědomění sebe sama a svých vnitřních prožitků v krajině. Návrat k tomu, co je nám vlastní… Budeme pracovat technikami tanečně-pohybové terapie, bioenergetiky a mindfulness. Přirozeným a zábavným způsobem rozšíříme naše vnímání a kreativní schopnosti. S sebou potřebujete jen pohodlné boty do proměnlivého terénu, oblečení neomezující v pohybu a chuť zkoušet a experimentovat. Vhodné i pro větší děti:) Olga Svobodová je tanečně pohybovou terapeutkou, koučkou a lektorkou seberozvojových a tanečních kurzů. Je členkou Asociace tanečně pohybové terapie ČR (TanTer), má výcvik instruktora jógy, PortDeBras a kurzy mindfulness a flamenco terapie. Vede tanečně-pohybové workshopy a kurzy intuitivního tance a stylů Body & Mind, účastní se pohybově-seberozvojových projektů (např. Infra-Ordinary Lab na letošním Pražském quadriennale).
Stanislav Hausvater
Stanislav Hausvater je básník a sedlák, žije na Vysočině nedaleko Havlíčkova Brodu. Většinu svého života prožil v obci Mírovka (před válkou Frýdnava); selskému stavení, v němž žije, se přezdívá Obrtlík. Od roku 2021 je správcem Reynkova petrkovského sídla.V témže roce mu v bibliofilské řadě Luboše Drtiny vyšla kniha Psáno vidlema. Hausvaterovy neučesané verše občas prozrazují drsnou „undergroundovou“ inspiraci – jejich autor koneckonců dodnes působí v kapele Krmná prasečí směs. Jeho pohled však spíš než nesmlouvavý vzdor provází sebeironický odstup.
Back and forth to the brook lamprey
We invite you to a Sunday wandering to one of the alleged springs of Želivka. First, in the presence of Chilean sound artist Rodrigo Paglieri, we will see an installation in the IGLOO gallery, where the opening part of his project Landscape - a radio map of Jihlava, in which he has sonically recorded a journey along the Douro River in Porto, where he lives. The second part of the project is taking place right now in the surroundings of the Jihlava River, connecting two geographically and culturally distant cities and basins. Then, with Rodrigo, equipped with a radio backpack containing an analog radio transmitter, FM antenna and microphone, we will head towards the parish in Branišov, where we will see several installations by Kosmo_nauta, Eva Jiřička, Jan Haubelt and Jan Bartos as part of the ongoing Landscape Festival, and around the photo documentation of Ivan Kafka's earthworks from the 70s and 80s.
Not far above the village Branišov there is a spring of the Hejnický and Kladinský brook in the Hajnice natural monument where the critically endangered brook lamprey was recently discovered. The brook lamprey is found exclusively in fresh running and clear waters with fine mudflats where the larvae are buried in fine sediment. Lampreys feed primarily on detritus, diatoms, algae and fine plant debris. They live in the north-western part of Europe. In the south, it extends into the rivers of the western part of the Apennine Peninsula. The Czech Republic lies at the limit of the European range of the Stream Lamprey, with only a few isolated (sub)populations in our river basins. Sunday afternoon with refreshments we will finish around the campfire.
- Sunday, 6.8. meeting at 10:00 in OGV Komenského 10 and a short tour of the exhibition Landscape- Radiomap of Jihlava with artist Rodrigo Paglieri
- 10:40 departure from the bus station to Větrný Jeníkov, walk through Strážník to Branišov (distance about 5 km)
- Estimated return to Jihlava: 15:56 by bus from Ústí, in Jihlava 17:25
OBRAZ VESNICKÉ KRAJINY | debata
22. 6. od 18:00
Malovaný sál Muzea Vysočiny
Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Účastnící debaty: Jana Tichá, Pavla Melková, Lucie Poláčková, Dan Merta
Témata:
romantizace, idealizace a naivizace venkova, sídel i přírodní krajiny, proměna veřejných prostor, komercializace, kulturní dědictví
doc. PhDr. Jana Tichá, Ph.D.
Teoretička a kritička architektury, zabývá se moderní a současnou architektonickou tvorbou zejména ve vztahu k přírodě a krajině, další oblastí jejího zájmu jsou přesahy architektury a výtvarného umění. Šéfredaktorka nakladatelství Zlatý řez a autorka řady knižních publikací, překladatelka z angličtiny, jako editorka připravila několik tematických čítanek architektonické teorie. Pravidelně publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku. Od roku 2013 jako jeden ze tří nezávislých expertů Nadace Fundació Mies van der Rohe v Barceloně nominuje za Českou republiku stavby do soutěže Evropská cena za současnou architekturu / Mies van der Rohe Award. Pedagogicky působila od roku 2003 na UMPRUM, kde založila a vedla kurs Czech 20th Century Architecture, od roku 2015 na Ústavu teorie a dějin architektury ČVUT.
doc. Ing. arch. PAVLA MELKOVÁ, Ph.D.
Architekta a teoretička, která diplomovala v oboru památkové péče. Doktorské studium absolvovala v oboru urbanismus a územní plánování a obhájila doktorskou práci na téma Humanistická role architektury v současné společnosti. Absolvovala Fulbrightovo stipendium na GSAPP Columbia University New York pod vedením Kennetha Framptona. Je společníkem v atelieru MCA, založeném roku 1996 spolu s architektem Miroslavem Cikánem. Věnuje se také výtvarné tvorbě, teoretické, přednáškové a publikační činnosti či pořádání výstav. Přednáší na Fakultě architektury ČVUT, Stavební fakultě ČVUT, Dopravní fakultě ČVUT a na VŠUP. Spolupracuje na výzkumných úkolech na Fakultě architektury ČVUT. V roce 2012 založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), kterou do roku 2017 také vedla.
Mgr. Lucie Poláčková, Ph.D.
Krajinářská architektka, v minulosti působila jako odborný asistent na Ústavu zahradní a krajinářské architektury Zahradnické fakulty MENDELU v Brně. V současné době pracuje na Magistrátu města Jihlavy v Útvaru městského architekta, kde se zabývá koncepcí veřejných prostranství, ale i přesahem a návazností města a volné krajiny. Je hlavní kurátorkou letošního ročníku Landscape festivalu.
Mgr. Dan Merta
Vystudoval dějiny umění a estetiku na Filosofické Univerzita Komenského v Bratislavě. Jako kurátor připravoval výstavy na Pražském hradě, v galerii Raiffeisen stavební spořitelny a spolukurátoroval turné Machat a Velíšek. V letech 1999 – 2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého (produkce a kurátorství ceny pro mladé české výtvarníky do 35 let). V letech 1996 – 2000 pracoval jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici kulturně společenských bakchanálií: žižkovský masopust a vinohradské vinobraní. Byl jedním z iniciátorů a zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 do roku 2022 vedl Galerii Jaroslava Fragnera. Je zakladatelem a ředitelem Landscape festivalu.
VRSTVY JIHLAVY – KOMENTOVANÁ CYKLOPROJÍŽĎKA PO LANDSCAPE FESTIVALU
17. 6. od 14:00
Jihlava
14:00–16:30
Začátek projížďky je na Masarykově náměstí – sraz u morového sloupu
17:00
Lodě(nice!)
Happening na suchu i na vodě v místě intervence Lodě(nice!)
Loděnice v areálu Českého Mlýna v Jihlavě
FARA BRANIŠOV OPEN
10.–11. 6.
Fara u kostela sv. Václava, Branišov
10. 6. od 14.00
14.00 Ivan Kafka – Vymezení, landartový happening
16.00 Debata „Kosmos Ivan Kafka“ – Ivan Kafka, Magdalena Juříková, Jiří Machalický
18.00 Vernisáž instalací a výstavy | Kosmo_nauty, Eva Jiřička, Jan Haubelt, Jan Bartoš
19.00 Aleš Kauer hudebně-básnické performance na motivy díla Sergeje Jesenina a Ivana Martina Jirouse
11. 6. od 11:00
Landartový workshop
14.00 Ivan Kafka – Vymezení, landartový happening
V rámci autorovy performance dne 10. června 2023 dojde k označení míst, kde Ivan Kafka, český průkopník site-specific instalací a konceptuálního umění, v rámci svého pobytu na faře Branišov realizoval tento soubor land artových instalací.
VERNISÁŽ VÝSTAVY Z GALERIE VEN! a dalších výstav bloku KRAJINOU KOMUNIT
Rodrigo Paglieri: Radiomapa Jihlavy
Reinhold Zisser: Notgalerie,
Make friends, not art,
Jiří Příhoda: Intervence sochařský park Roštejn
PÁTEK 2. ČERVNA
od 15:00, ulice Jana Masaryka, trasa A
ČTVRTEK 1. ČERVNA
od 17:00, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
VERNISÁŽ VÝSTAVY Z GALERIE VEN! a dalších výstav bloku KRAJINOU KOMUNIT
Rodrigo Paglieri: Radiomapa Jihlavy
Reinhold Zisser: Notgalerie,
Make friends, not art,
Jiří Příhoda: Intervence sochařský park Roštejn
PÁTEK 2. ČERVNA
od 15:00, ulice Jana Masaryka, trasa A
ZAHÁJENÍ FESTIVALU
14:00 módní přehlídka SUPŠ Helenín
15:00 debata o veřejném prostoru Jihlavy
16:00 koncert Academic Fools
16:00 vernisáž výstavy ZASTÁVKY UMĚNÍ (u kašny v dolní části Masarykova náměstí)
17:00 komentovaná procházka s autory site-specific instalací & výstav KRAJINOU KOMUNIT – trasa A
(sraz u kašny na dolní části Masarykova náměstí, zakončení v Oblastní galerii Vysočiny)
17:30 koncert Jazz Bandits
19:00 koncert TOOT Ensemble
SOBOTA 3. ČERVNA
od 10:00, ulice Jana Masaryka, trasa B, ulice Znojemská, Brtnice
10:00 KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA S AUTORY SITE-SPECIFIC INSTALACÍ – trasa B
sraz na ulici Jana Masaryka u kina Dukla
12:00 VERNISÁŽ VÝSTAVY INDUSTRIÁNÍ SITUACE
Vila Palmovka, Areál společnosti MP Plastics, Znojemská 64
výstavu zahájí kurátor výstavy Benjamin Fragner / VCPD FA ČVUT
13:30 PŘESUN AUTOBUSEM z Vily Palmovka do Brtnice
14:00–22:00 LANDART BRTNICE
náměstí Svobody v Brtnici, Muzeum Josefa Hoffmanna
Petr Kvíčala, Aleš Hnízdil, Michal Sedlák, Hermann & Coufal, studenti BOKU Wien
14:00 komentovaná procházka s autory site-specific instalací, happeningy, performance
16:00 komentovaná prohlídka radnice města Brtnice s architektem Ladislavem Kubou
17:00 debata o ornamentu – Ondřej Chrobák, Petr Kvíčala, Dan Merta, Jakub Potůček, Richard Vodička
19:00 táborák s Janem Taborem
ŽIVÝ PROGRAM K VÝSTAVNÍMU BLOKU KRAJINOU KOMUNIT V OBLASTNÍ GALERII VYSOČINA
1.6.–11. 6.
Jihlava
Více na: https://ogv.cz/
ODBORNÝ PROGRAM JIHLAVSKÉHO ARCHITEKTONICKÉHO MANUÁLU
1.6.–11. 6.
Jihlava
Více na: https://jam.jihlava.cz/