Výstupy z workshopu si můžete prohlédnout v přehledné brožuře zde.
Letošní ročník Landscape festivalu Žižkov navštívilo podle odhadů přes 50 000 osob. Děkujeme všem patnerům. Záštitu tomuto ročníku udělil náměstek primátora, Ing. Petr Hlubuček, Ministerstvo životního prostředí a Ministrestvo pro místní rozvoj. Ve spolupráci s patnácti organizacemi, za podpory 21 institucí a mediální podpory ArtMap, Radio 1 a Dopravního podniku hlavního města Prahy vzniklo 40 instalací ve veřejném prostoru. Mimo to festival zprostředkoval i bohatý doprovodný program. Na všechny partnery festivalu se můžete podívat zde.
Teď už chystáme další ročník festivalu, který se tentokrát bude konat v Krnově.
Tiskovou zprávu k workshopu si stáhněte zde.
Od 15. září se dvacet pět studentů a desítka předních odborníků na urbanismus a veřejný prostor zamýšlejí na budoucí proměnou významného urbanistického celku, který se nachází v širším okolí Masarykova nádraží a autobusového terminálu Florenc.Tento dopravní brownfield nazvaný architektem Janem Sedlákem „pražský gordický uzel“ je jedním z kruciálních míst Prahy, kde by se měly podle hlavního města Prahy a IPR v příštím roce konat dvě mezinárodní urbanistické soutěže.
Městské části Praha 1, Praha 3 a Praha 8 společně s hlavním městem Prahou hledají v rámci společné koordinace kvalitní řešení pro budoucí revitalizaci a rozvoj tohoto strategického území, které by se mělo v budoucnu proměnit v plnohodnotnou městskou krajinu s vysokým podílem bydlení a kulturních aktivit. Snahou je vytvořit management plán pro rozvoj této stěžejní pražské lokality a to i za spolupráce soukromých investorů Penty, ČSAD, SŽ, aby toto území získalo program, tak jak ho získávají významné dopravní uzly v evropských metropolích.
Včerejší doprovodný program workshopu, který se uskutečnil v Domě Radost na Žižkově, navštívili první náměstek primátora Petr Hlaváček, starosta Prahy 1 Petr Hejma a radní městské části Praha 8 Tomáš Hřebík. Workshop je součástí Landscape festivalu Žižkov 2020 a jeho výsledky budou prezentovány veřejnosti v neděli 19. 9. od 17.00 ve velkém sále domu Radost.
Čeká nás poslední měsíc Landscape festivalu 2020 na Žižkově. Tiskovou zprávu si stáhněte zde.
Richard Loskot: ,,Naše veřejné pítko z dešťové vody nám ruplo. Navrhl jsem nové. Snad i hezčí, ocelové, se solárním panelem jehož energie čistí filtry a květináčem pro zbytkovou vodu. V září uděláme u něho další Pop up bar. Tuto sobotu 29.8. má pršet...tak v Lipanska 14."
Pítko najdete naproti žižkovské radnici. Ústrojí nanofiltrace vyvinuté vědcem Jakub Hrůza z Technická univerzita v Liberci původně bylo umístěno v průhledné nádobě pro pochopení principu a tématu.
Budování zelených střech v České republice se rychle rozvíjí, o čemž svědčí i více než dvacet děl přihlášených do letošního ročníku soutěže Zelená střecha roku. Účastníci konference se seznámí s ekonomickými důvody, proč budovat zelené střechy i se zajímavými realizacemi v ČR. Na závěr konference budou slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Zelená střecha roku 2020.
Podrobný program a časový harmonogram naleznete v přiložené pozvánce.
Konference je určena pro zástupce státní správy, samosprávy, projektanty, stavební a zahradnické firmy, developery.
Vložné zahrnuje účast na konferenci, tištěné materiály, oběd, 2× coffeebreak, simultánní tlumočení do českého jazyka.
V případě Vašeho zájmu se zaregistrujte prosím zde: REGISTRACE na konferenci
Nenechte si ujít další komentovanou prohlídku po trase Landscape festivalu s poutavým vyprávěním o Žižkově. Více informací zde: https://www.facebook.com/landscapefestival/events/?ref=page_internal .
Zničená instlace Platonova jeskyně byla nahrazena dílem Ladislava Plíhala Rané kresby.
Navštivte zdařile revitalizovaný vnitroblok Za Žižkovskou vozovnou.
Instalace Voda pro tebe Richarda Loskota umístěná u žižkovské radnice byla poškozena, pracujeme na její urychlené opravě a co nejbližší instalaci!
Děkujeme za pochopení!
Tiskovou zprávu k této události si můžete stáhnout zde.
V Praze dne 22. 6. 2020
Termín zahájení letošního ročníku už je znám! Rezervujte si páteční večer, 19. 6., na slavnostní zahájení Landscape festivalu Žižkov. Následující víkend, 20. a 21. 6., se můžete těšit na performance PLÍCE ŽIŽKOVA, na kterých spolupracujeme s TANEC PRAHA. Performance bude reagovat na instalace festivalu. Podrobnější informace budeme postupně zveřejňovat.
Osmý ročník Landscape festivalu věnujícího se městské krajině a veřejnému prostoru by se měl i vzhledem k situaci okolo viru COVID-19 konat na pražském Žižkově bez výrazných změn. Jeho první vlaštovkou je virtuální výstava PRAGUESCAPE, která je ke zhlédnutí na webových stránkách pořádající Galerie Jaroslava Fragnera.
Tisková zpráva k festivalu je k dispozici ke stažení zde.
Výstava PRAGUESCAPE, která je dostupná také v knižní podobě jako česko-anglický průvodce, představuje výrazné projekty krajinářské architektury, jež byly realizovány na území Prahy v posledních zhruba třiceti letech. Galerie Jaroslava Fragnera umožňuje ode dneška svým návštěvníkům zhlédnutí výstavy online.
Nabízí tedy dlouhý seznam míst naší metropole, kde se lze za současné mimořádné situace spojené s epidemií viru COVID-19 bez obav odreagovat a načerpat síly. Výstava s knihou vznikla před dvěma lety v rámci Landscape festivalu Praha 2018 a jejich realizaci finančně podpořilo Hlavní město Praha. Festival tak tímto projektem ohlašuje svůj návrat do metropole a vybízí k seznámení se zdejším děním na poli současné krajinářské architektury ještě před jeho začátkem.
Prohlédnout si ji můžete ZDE.
Landscape festival se rodil v letech 2014 a 2015 právě na pražském Žižkově. Jeho první dva ročníky se konaly v areálu Nákladového nádraží a v jubilejním roce 2018 se sem vrátil svými aktivitami na vrchu Vítkov a v jeho okolí. Dodnes zde můžeme najít několik instalací jako například Pozorovatelnu od architektů Ehla & Koumara, Czechoslovak pixel skupiny designérů kolem Davida Karáska, Stoletou lípu sochařů Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy anebo schodiště s názvem Žižkovská highline z dílny studia Archwerk. To již dva roky propojuje nešťastnou křižovatku u divadla Ponec s cyklostezkou pod Vítkovem a pro mnohé je každodenní zkratkou nejen na cestě do zaměstnání.
Právě na tyto aktivity se bude snažit letošní osmý ročník navázat a tak po Opavě, Plzni a Ostravě obrátí festival znovu svou pozornost ke krajině Žižkova. Jeho záměrem je zde nejen vyvolávat diskusi o krajinářské architektuře a umění ve veřejném prostoru, ale také opět zasáhnout formou architektonických intervencí, uměleckých instalací a happeningů do života obyvatel a návštěvníků naší městské části.