Landscape festival je multioborová platforma, která více než deset let nabízí prostor pro diskuzi o kvalitě městské krajiny českých, moravských a slezských měst a obcí. Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru. Formou dočasných architektonických intervencí, uměleckých instalací, výstav a happeningů se snaží na letní sezónu proměnit městský parter a vytvořit participační území pro setkávání rezidentů, politiků, odborné veřejnosti i návštěvníků.
programová náplň /
dočasné architektonické a umělecké intervence, výstavy, debaty, workshopy, environmentální happeningy
Ústředním tématem letošního ročníku festivalu je podpora kultivace veřejného prostoru v sídlech Ústeckého kraje, konkrétně Kadaně, a snaha posílit povědomí o regionu Dolního Poohří, se zaměřením na přeměnu hospodářsky zasažené oblasti a obnovu krajiny Podkrušnohoří.
Čtyřměsíční mezinárodní projekt se koná ve spolupráci s královským městem Kadaň, Destinační agenturou Dolní Poohří, Transformačním centrem Ústeckého kraje, místní organizací Karschův dům, ČAKA, ale také s univerzitami (TUL, UJEP či ZČU) a dalšími subjekty.
Festival představuje koncept tzv. zeleného urbanismu a pomocí dočasných intervencí nabízí nový pohled na jednotlivé části města Kadaně. Zásadní roli hraje participace místních obyvatel. Projekt se tak stává živou laboratoří i platformou, která pomáhá vysvětlovat a plánovat proměny veřejného prostoru ve městě a jeho okolí s přesahem do širšího regionu Dolního Poohří a Podkrušnohoří.
Význam festivalu pro region spočívá především v propojování odborníků a místních aktérů z různých lokalit a ve sdílení jejich zkušeností. Zároveň nabízí oporu pro diskusi o stavu veřejného prostoru v sídlech Ústeckého kraje a v Euroregionu Krušnohoří. Cílem je rovněž posílit prostupnost některých území a spolupráci místních institucí. Debatovat zde budou zástupci vedení města Kadaně a dalších měst v regionu Dolního Poohří, vysokých škol, investorů, kulturní sféry i širší odborné a laické veřejnosti.
Doprovodné výstavy, besedy a přednášky nabídnou prostor pro aktuální témata, jako je umění ve veřejném prostoru, plánování měst zaměřené na konkrétní potřeby, zelené pojetí městského rozvoje, otázka adaptace na klimatickou změnu nebo kreativní přístupy k navrhování dětských hřišť. Festival rovněž podpoří mezioborový dialog v rámci strategie Kraj pro život, zaměřené na udržitelnou revitalizaci území po těžbě, využití obnovitelných zdrojů energie, zavádění nových nápadů a celkové zlepšení života v kraji.
termíny/
slavnostní zahájení 31. 5.
zprovoznění instalací I. 31.5.
zprovoznění instalací II. 20.6.
Trasa a místa festivalu/
Základní myšlenkou je propojit historické jádro města s okrajovými čtvrtěmi a zahrádkářskými oblastmi, které spolu s nábřežím řeky Ohře a okolními kopci tvoří zelenou osu města. Budou navrženy dvě hlavní trasy pro návštěvníky: jedna v historickém centru a druhá na okrajích města, včetně dříve průmyslových areálů (cihelna, kaolinka, elektrárna Prunéřov II).
kurátoři/
Hana Procházková, Martin Kloda
kreativní rada/
Jan Losenický, Dan Merta, Josef Kdolský, Lukáš Pichlík, Petr Liebsher, Alena Benešová, Mária Maninová, Jan Šépka, Michal Fišer, Linda Kovářová, Eva Němcová, Petr Uhlík, Ondřej Busta, Ferdinand Leffler, Radek Kolařík, Štěpán Špoula,
letní architektonická škola/
téma/ Svatojakubská stezka - Vyhlídky a moderní poutní místa
termín/ 7.–12. 7.
tým/ Radek Kolařík, Iva Dvořáková, Michal Fišer
zakladatel a ředitel/
Dan Merta
produkce/
Josef Kdolský, Irena Mertová
PR/
Klára Pučerová