Sedmý ročník Landscape festivalu vnese v letních měsících do veřejného prostoru Ostravy zhruba 30 site-specific instalací a intervencí mnoha předních architektů, krajinářských architektů a umělců. První z těchto instalací vzešla ze studentského design & build workshopu, který se konal koncem dubna pod vedením finského architekta SAMIHO RINTALY ve spolupráci s českými kolegy.
PŘEDNÁŠKY A WORKSHOP SE SAMI RINTALOU A IVANEM KROUPOU
Ve středu 24. dubna 2019 se v budově Ostravské univerzity konala přednáška architektů Samiho Rintaly a Ivana Kroupy kteří představili své inspirativní projekty. V následujících dnech (24.–28. dubna) se konal v Ostravě studentský design & build workshop, ze kterého vzešla první instalace letošního ročníku Landscape festivalu.
Studenti UMPRUM (Ateliér Architektury 2) a VŠB-TUO (Katedra architektury) pod vedením finského architekta Samiho Rintaly, architektů Ivana Kroupy a Jany Moravcové, krajinářské architektky Pavlíny Malíkové a akademického sochaře Jakuba Gajdy společně vytvořili site-specific instalaci, která na místě zůstane až do konce července 2019.
ZAHRADA OBEHNANÁ ZDÍ
Torzo parku za Tieto Towers je v urbanismu města koncepčně neuchopeným prostorem. Atmosféru místa dotváří domy z různorodých epoch ostravské historie, neorganizovaná cestní síť a množství krásných vzrostlých stromů. „Vzhledem k relativně krátkému času jsme se rozhodli použít k přetvoření tohoto prostoru již hotových modulů,“ komentoval koncept Sami Rintala. Pracovní skupina využila pro vytvoření mystifikace stavební ohradní panely. Inspirací byla idea vytvoření ráje, tj. místa, kde nejsme rušeni okolím, okolní zástavbou, kde jsme přímo propojeni s oblohou a vesmírnými fenomény. „Slovo paradise znamená ve staré perštině zahrada obehnaná zdí. Jako hlavní element jsme tedy zvolili plné hliníkové plotové dílce, z nichž vzniká systém koridorů směřujících do centrálního prostoru. Jejich interiér nabízí návštěvníkům zajímavý zážitek zaměřený především na místo samotné,“ říká Rintala. Pohled shora nám pak ukazuje komplexitu zvolené formy. „Pavoučí linka ovládá a transformuje celý park,“ dodává architekt Ivan Kroupa.
Instalace v jednom bodě kříží stávající cestní síť, stává se bariérou. Poukazuje tak na důležitost propojení jednotlivých území Ostravy, jednu z hlavních myšlenek Landscape festivalu.
IVAN KROUPA O WORKSHOPU:
ve středu,
v urbanismu města koncepčně neuchopený prostor,
uchopený / využívaný bezdomoveckou komunitou
ve čtvrtek,
otevřené zadání, postupná studentská radikalizace,
jeden materiál, žádná spotřeba, recyklace, ...
v pátek,
pavoučí linka ovládá / transformuje park a systém
„deme dovnitř, deme ven“ v různých rovinách vnímání,
mystifikace ze stavebních ohradních panelů
v sobotu,
vernisáž, monumentální živá hudba bezdomoveckého klávesisty
přechází v upřímné rapy „je to ráj, vy jste ráj, vypadněte, ...“